Emziklilik Döneminde Beslenme

Anasayfa > Hizmetlerimiz

Gebelik döneminde hızlı bir şekilde alınan kilolar, daha önce giydikleri kıyafetlere girememeleri ve hareket kabiliyetlerinin azalmaları, kadınların canını sıkar ve bu kilolardan bir an önce kurtulmak isterler. Bu dönemlerde fazla kilolardan çok bebeğin sağlığı düşünülmeli ve ona göre hareket edilmelidir.

Bebeğin sağlıklı bir şekilde büyümesi ve gelişmesi için emzirmenin devam etmesi bundan dolayıda annenin sütünün sağlıklı bir şekilde gelmesi gerekmektedir. Annenin bebeğini sağlıklı bir şekilde emzirebilmesi için bebeği doğduktan sonra bebeğini kucağına almalı ve annelik hislerinin artışıyla gelen süt ile bebeğini emzirmelidir.

Emziklilik Döneminde Yapılan Hatalar

Bu dönemlerde yapılan en büyük hata ise kilo vermek adına yemek yemeyi ani bir şekilde kesmek ve düşük kalorili diyetler uygulamaktır. Bu tarz düşük kalorili, yetersiz ve dengesiz beslenmeler sonucunda süt salgısının da azalma meydana gelecektir. Bu yüzden bir uzman kontrolünde beslenme programı hazırlanmalı ve sağlıklı bir şekilde kilo kaybı sağlanmalıdır.

Emziren annelerin dikkat etmesi gerekenler: Günlük 3 litre su tüketmeliler.Kaliteli proteinler (yumurta,et,süt) tüketmeliler.Lif içeriği yüksek sebze ve meyve tüketmeliler. Alkol ve sigara tüketimini bırakmalılar.Sakat ve doymuş yağ içeren besinlerden uzak durmalılar. Bitkisel yağ tercih etmeliler. Günlük omega-3 alımlarına dikkat etmeliler. Mineral alımına, özellikle de kalsiyum alımına dikkat etmeleri gerekmektedir.

Emziklilik Döneminde Beslenme

Uzman Diyetisyen Çağatay Köşkeroğlu ile Sağlıklı Bir Yaşam Sizi Bekliyor. Peki Köşkeroğlu Diyetini Denediniz Mi?

İLETİŞİM