Okul Öncesi Beslenme

Anasayfa > Hizmetlerimiz

Yaşamın en temel ihtiyacı olan beslenmenin alışkanlık haline dönüşmesi 2 – 5 yaş grupları arasında başlar. 2- 5 yaş arası çocuklar okul öncesi dönem olarak adlandırılır. Bu dönemde kazanılan alışkanlıklar, yetişkinlik dönemi boyunca da devam edeceği için sağlıklı beslenme tarzının çocuklara aşılanması gerekmektedir. Okul öncesi dönemde çocuklar bazı besinleri hiç tüketmemeye başlarlar.

Bu tarz durumlar genellikle sebze yemeklerinde meydana gelmektedir. Bu tarz durumlarla karşılaşan ebeveynlerinin sebzeleri çiğ olarak yedirmelerinde ve daha küçük bir şekilde dilimleyip servis etmelerine dikkat etmeleri gerekmektedir. Böylelikle çocukların yeme istekleri artar ve en azından bir kaç lokma da olsa, besinlerin vitaminlerinden ve minerallerinden faydalanmış olur.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Okul öncesi dönemde ebeveynlerin en çok dikkat etmesi gereken durumlardan biri de demir ve kalsiyum tüketimidir. Yeterli miktarda alınmayan kalsiyum sonucunda kemik gelişiminde ve diş gelişiminde gerilikler görülebilir. Tüketimine dikkat edilmesi gereken konulardan olan demirin eksikliğinde ise vücutta kansızlık buna bağlı olarak da güçsüzlük, cilt solgunluğu, tırnaklarda ve saçlarda cansızlık görülebilir.

Ayrıca demir eksikliği sonucunda çocukların yürümelerinde, oturmalarında ve konuşmalarında gecikmeler meydana gelebilir. Ayrıca çocuklarda yanlış beslenme alışkanlıklarına bağlı olarak obezite, kalp hastalıkları, diyabet, kanser gibi hayati önem taşıyan rahatsızlıklar görülebilir. Çocuklarınıza sağlıklı beslenme alışkanlığını aşılamak için yemekleri beraber tüketmeli, sağlıklı besinleri tercih etmeli, düzenli ve dengeli bir beslenme programına uymalarını sağlamalısınız.

Okul Öncesi Beslenme

Uzman Diyetisyen Çağatay Köşkeroğlu ile Sağlıklı Bir Yaşam Sizi Bekliyor. Peki Köşkeroğlu Diyetini Denediniz Mi?

İLETİŞİM