Sporcu Beslenmesi

Anasayfa > Hizmetlerimiz

Spordan daha fazla verim alabilmek ve verilen emeklerin boşa gitmemesi için doğru beslenme çok önemlidir. Hedefe daha hızlı ve sağlam adımlarla koşmak istiyorsak, beslenmemize çok dikkat etmeliyiz. Gerek performans arttırmak, gerek dayanıklılık, gerekse kuvvet arttırabilmek için yaptığımız sporun yanı sıra amaca yönelik beslenme şeklide oldukça önemlidir. Sporcularda beslenme; bireyin yaşına, cinsiyetine, yaptığı sporun türüne, şiddetine, süresine göre değişir.

Sporcu Beslenmesi 2 Kısımdan Oluşur

Sporcularda beslenme, spor öncesi ve spor sonrası olmak üzere 2 ye ayrılır.Sporcular nasıl beslenmelidir?Günümüzde sporcu beslenmesi denildiğinde akla gelen ilk şey protein tüketimidir.Proteinler, whey protein ve kazein protein olmak üzere 2 ye ayrılır. Whey proteini, kazein proteinden ayıran temel fark ise daha hızlı sindirilebilir olmasıdır. Bu da proteinlerin kullanım zamanlarının farklılaşmasını sağlamaktadır.

Sporcular da sıkça tüketilen besinlerin arasında protein tozu da yer almaktadır. Peki ya protein tozları zararlı mıdır, ne zaman, nasıl kullanılmalıdır?Protein tozlarının kullanımının, bilinçli ve doğru şekilde alındığı sürece bir zararı yoktur. Protein tozları günlük protein açığını kapatmak ve vücut gelişimini hızlandırmak amacıyla kullanılabilir.

Protein alımı yaparken dikkat edilmesi gereken bir diğer husus ise doğru zaman da doğru kalite de protein tüketilmesidir. Protein tüketimi gerçekleştirirken, tüketilen proteinin sindirim süresi ve bio yararlılığı göz önüne alınmalıdır. Yapılan aktivitenin bitişinin hemen ardından whey proteini alınması, kasların toparlanması ve gelişimi için daha doğru olacaktır. Bunun nedeni ise spor çıkışı yorulan vücudun, bir an önce toparlanması ve kas gelişimi sağlanması için acil proteine ihtiyaç duyulmasıdır.

Kazein proteini tüketiminin ise sindiriminin daha uzun sürede gerçekleşmesi nedeniyle gece yatmadan önce tüketilmesi, uyku süresi boyunca protein ihtiyacını karşılayacağından dolayı gelişim açısından daha sağlıklı olacaktır. Tüketilen protein miktarının öğün başına 25-40 gram arasında alınmasına dikkat edilmelidir.

Sporcu Beslenmesi

Uzman Diyetisyen Çağatay Köşkeroğlu ile Sağlıklı Bir Yaşam Sizi Bekliyor. Peki Köşkeroğlu Diyetini Denediniz Mi?

İLETİŞİM