Obezite ve Kilo Kontrolü

Anasayfa > Hizmetlerimiz

Obezite, vücuttaki yağ miktarının aşırı derece artmasıyla ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Obezitenin meydana gelmesi bireyde kalp, diyabet, tansiyon, karaciğer, felç, uyku apnesi ve birçok kanser hastalıklarının zeminini hazırlamaktadır. Günümüzde obeziteye yakalanan birey sayısı her geçen gün artmakta ve çocuklardan, yetişkinlere kadar her yaş grubunda görülebilmektedir.

Bireyin obeziteye yakalanıp yakalanmadığı ise kilosunun, boyunun karesine bölünmesi(BKİ) ile ortaya çıkar. Sağlıklı bir bireyin BKİ’si 18,5 – 25 aralığında iken obez bireylerin BKİ’si ise 30 un üstündedir. Obezitenin nedeni ise alınan kalori miktarının, harcanan kalori miktarından fazla olmasıdır. Obez bireylerin sağlıklarına kavuşmaları için hem diyet, hem de egzersiz programı uygulamaları gerekmektedir.

Uygulanan diyet programında alınan kalori miktarı birden düşürülüp, şok diyetler uygulanmamalıdır. Böyle bir durumda bireyler ani kilo kaybı yaşayabilir ama daha sonrasında ise metabolizmaları yavaşlayacağından kilo vermeleri duracaktır. O yüzden alınan kalori miktarı yavaş bir şekilde azaltılmalı ve bireyin sağlıklı bir şekilde kilo vermesine devam etmesi sağlanmalıdır. Uygulanan egzersiz programları sayesinde ise hem günlük harcanan enerji miktarını arttıracaklarından, hem de artan kas kitlesinin sonucunda hızlanan metabolizmaları sayesinde kilo vermeleri kolaylaşacaktır. Sağlıklı bir şekilde zayıflamak isteyen bireylerin bir uzman yardımı altında kontrollü bir şekilde ilerlemesi gerekmektedir.

Obezite ve Kilo Kontrolü

Uzman Diyetisyen Çağatay Köşkeroğlu ile Sağlıklı Bir Yaşam Sizi Bekliyor. Peki Köşkeroğlu Diyetini Denediniz Mi?

İLETİŞİM