Kalp Damar Hastalıklarında Beslenme Tedavisi

Anasayfa > Hizmetlerimiz

Kalp hastalıkları ülkemizin olduğu gibi tüm Dünya’nın da sorunudur. Gün geçtikçe kalp hastalığından ölen kişi sayısı artmakta ve günümüzde ölümlerin yaklaşık olarak %45 i kalp hastalığından dolayı gerçekleşmektedir. Kalp sağlığının durumu tüm vücudu etkilemektedir. Sağlıklı bir şekilde çalışan kal ve damarlar vücudumuzun her tarafına oksijen ve besin taşınmasına yardımcı olur.

Kalp ve damar hastalığı riski

Kalp ve damar hastalığı riskinin oluşmasında değiştirilebilen ve değiştirilmeyen faktörler vardır. Değiştirilemeyen faktörler: yaş, cinsiyet ve aile genetiği iken değiştirilebilen faktörler arasında ise, sağlıksız beslenme, kolestrol seviyesi, stres, obezite, tansiyon, fiziksel inaktivite, alkol ve sigara tüketimi gibi faktörlerdir. Kalp ve damar hastalıklarından korunabilmek için, kolestrol içeren besinlerden uzak durulmalıdır. Sakatat grubu tüketilmemelidir. Doymuş yağlardan uzak durulmalıdır. Yemekler haşlama, fırınlama veya ızgara şeklinde olabildiğince yağsız yapılmalıdır.

Süt ve süt ürünleri yarım yağlı veya yağsız tercih edilmelidir. Günlük yeterli miktarda posa alınmalıdır. Fiziksel aktivite arttırılmalıdır.  Sigara ve alkol tüketimi azaltılmalıdır. Stresten uzak bir hayat yaşanmalıdır.

Kalp Damar Hastalıklarında Beslenme Tedavisi

Uzman Diyetisyen Çağatay Köşkeroğlu ile Sağlıklı Bir Yaşam Sizi Bekliyor. Peki Köşkeroğlu Diyetini Denediniz Mi?

İLETİŞİM