Kilo Vermeye Çalışırken Yapılan Hatalar Nelerdir?

Kilo Vermeye Çalışırken Yapılan Hatalar Nelerdir?

Kilo Vermeye Çalışırken Yapılan Hatalar Nelerdir?

1. Alınan kalori miktarını birden azaltarak, şok diyetler uygulamak. Kilo vermek için aç kalmayı bile göze alırız, ne kadar aç kalırsak o kadar hızlı kilo verebileceğimizi düşünürüz. Şok diyetleri uygulamaya başlayan kişiler ilk günlerde bir kaç kilo verebilirler. Daha sonrasında, bireyin aç kalmasına rağmen kilo verememesinin nedeni ise bireyin hem enerjisinin düşmesi hem de metabolizma hızının yavaşlamasından meydana gelir. Şok diyetlerle verilen kilolar hızlı bir şekilde fazlasıyla geri alınır.

2. Karbonhidrat içeren besinleri tüketmemek. Kilo aldıran besinler deyince akla ilk gelen şey karbonhidratlı besinlerdir. Şu unutulmamalıdır ki hangi besin grubunu tüketirsek, tüketelim fazlası vücudumuz da kilo olarak depolanacaktır. Karbonhidrat tüketimi, hem vücuda enerji vermesi açısından hem de vücudun yapı taşı olan proteinlerin kullanılmasında oldukça etkilidir. Bu yüzden karbonhidrat tüketimine dikkat edilmelidir.

3. Ara öğünleri atlamak. Ara öğünler genelde tüketilmek istenmeyen, tüketilmedikleri takdirde daha hızlı kilo verebilecekleri düşünülen öğünlerdir. Ara öğünler fazla kaloriden oluşmamaktadır. Ara öğünlerin asıl amacı insanların 2 ana öğün arasında düşen kan şeker seviyesi sonucunda ortaya çıkacak olan el ayak titremesi, sinir bozukluğu ve bir sonraki öğüne çok yüklenme isteğini ortadan kaldırmaktır. Ara öğünler bireylerin metabolizmalarının hızlanmasını sağlayacağından dolayı, zayıflamada yardımcı olacaktır.

4. Su tüketimini azaltmak. Tartıda fazla çıkacağını ve vücutta ödem yapacağını düşünmekten dolayı su tüketimini azaltmak oldukça yanlıştır. Su tüketimi ödemin atılmasından ve vücut sağlığı açısından oldukça etkilidir. Su tüketimi, zayıflamanın dışında kalp sağlığı, böbrek taşlarının ortadan kalkması, beyin sisteminin gelişimi ve cilt güzelliği yönünden oldukça etkilidir.

5. Tek Tip Beslenme Programını Uygulamak Tek tip beslenme programlarında, Cho, protein ve yağ alımının dengeli olmayacağından dolayı sağlıklı beslenme anlayışının dışına çıkacaktır. Sağlıklı beslenme de kilo vermeden çok, kilonun yağdan mı kastan mı verildiği önemlidir. Tek tip beslenmede bireyler kilo verebilirler fakat bu kilo yağdan değil, kastan kaybedilir. Sağlıklı bir şekilde kilo verebilmek için 4 besin grubunun da tüketilmesi gerekmektedir.